Terapia ACT

Zapewne każdy z nas kiedyś utknął w pułapce myślenia o sobie i świecie, które dalekie było od prawdy. Wzorce kulturowe, religijne i rodzinne wymuszają na nas szereg powinności a kiedy nie potrafimy im sprostać obniża się nasze samopoczucie i bliższe staje się myślenie o sobie, że jesteśmy zepsuci.

Przeżywamy stratę, wypalamy się w pracy, uważamy siebie samych za mniej zdolnych, mało ważnych, dostrzegamy, że to, co kiedyś nas cieszyło, dziś nie jest warte zaangażowania.

Czym jest terapia ACT

(Akceptacji

i Zaangażowania)?

Jest wspaniałą, zbadaną i przystępną metodą, która może prowadzić nas do zdrowia psychicznego, do spokoju, równowagi emocjonalnej i pełnej akceptacji dla rzeczywistości. Korzystają z niej dorośli, jak i młodzież.

Być może jesteś osobą, która odczuwa wstyd albo lęk przed pierwszym spotkaniem z terapeutą. Przecież mężczyzna powinien być silny a kobieta słaba z natury może sobie nie radzić… Te i inne przekonania, opinie mogą w naturalny sposób ograniczać wszelkie próby sięgania po pomoc. Poza tym, komuś obcemu trzeba będzie opowiadać o swoich problemach, odsłaniać dostęp do spraw intymnych i dzielić się tym, co szczególnie osobiste i często bolesne. 

To całkiem zrozumiałe.

To, co czujesz jest naturalne, ale wiedz, że terapia ACT jest wyjątkowa, między innymi dlatego, że ustawia relację pomiędzy terapeutą a uczestnikiem terapii na równym poziomie - pozwala doświadczyć, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mierzymy się cierpieniem i bezustannie poszukujemy drogi do szczęścia i spełnienia.  

Dlatego wszyscy w sytuacjach, które są dla nas nowe, możemy odczuwać lęk. Terapeuta także.

Terapia ACT w przeciwieństwie do innych nurtów, prowadzi nas do osiągnięcia akceptacji i spokoju w świecie rzeczywistym, pozwala nam wyjść poza wyobrażenia, myśli i przekonania, które rodzą podobne emocje, jak zdarzenia. Uczy nas, że ludzie mogą cierpień nie tylko w wyniku jakiegoś zdarzenia, ale też żyjąc w świecie wyobrażeń o nim - przewidując przyszłość lub będąc więźniem przeszłości.

ACT pomaga nam wydostać się ze świata iluzji, zaakceptować ból, smutek, zazdrość i żal jak każdą emocję, którą człowiek odczuwa ale uczy nas też dystansowania się do nich, skraca cierpienie i wnosi spokój w życie takim, jakie ono w danej chwili jest.

Posługując się często metaforami, zmierzamy ku temu, aby zmieniać nasz osobisty stosunek do emocji, co pozwala na świadomą obserwację, tego, co przeżywamy.

Dzięki temu żyjemy w kontakcie ze sobą i światem i coraz bardziej zbliżamy się do wartości, które uznajemy za ważne.

Cierpienie nie jest  chorobą, a Ty nie chorujesz. Odczuwasz lęk, żal, nienawiść , smutek, gniew, ból, zazdrość i wszystkie inne emocje, które są naturalną częścią naszej egzystencji, podobnie jak radość czy przyjemność.

Terapia ACT jest zbadaną, bezpieczną i niezwykle skuteczną metodą interwencji psychologicznej,  doskonale radzi sobie z:

- obniżoną samooceną, lękiem, depresją, uzależnieniami, uczuciem pustki po stracie

- problemami somatycznymi w chorobach takich jak nowotwory,                cukrzyca, nadwaga 

- wypaleniem zawodowym 

- żałobą, która nie odchodzi

- wspiera rozwój osobisty, motywację, procesy zmiany, pomaga odzyskać wiarę w siebie

- pomaga osobom z problemami z bliskością

- trudnościami okresu dorastania

- problemami w procesach wychowawczych

Terapia ACT ma również zastosowanie w pracy z grupami, dlatego doskonale odnajduje swoje miejsce w biznesie, podnosi bowiem efektywność i zbliża ku wartościom.

Czuj to, co czujesz i odważ się przyjść. Dzięki temu, z czasem doświadczysz, ile radości i zachwytu daje terapia ACT! Twój rozwój nastąpi poprzez nabywanie nowej wiedzy i nowych umiejętności, gdy opuścisz pole walki.

 

Umów się i sprawdź, czy ACT jest dla Ciebie!

Cisza Ośrodek Terapii Holistycznych     ul.Wileńska 14, 80-215 Gdańsk     e-mail  e.taworska@taworska.pl    TEL 530 403 003

Fundacja Global Language  BOŚ Bank  82 1540 1098 2095 9113 3438 0003

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części.
Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.