top of page
psychoterapia

 Psychoterapia i terapia uzależnień

Psychoterapia jest sposobem wspierania zdrowia psychicznego, łączona lub zastępowana farmakoterapię, pomaga odzyskać spokój, zrozumieć siebie i innych, odblokować uwięzione emocje, lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem i uporać się z wieloma chorobami i zaburzeniami natury psychicznej. Z roku na rok psychoterapia zyskuje na popularności, szczególnie w grupie najmłodszych pacjentów, jako niezastąpiona droga do rozwoju osobistego, podnoszenia dobrostanu, sięgania po marzenia i poprawy jakości relacji. Sięgają po nią pary, którym trudno się porozumieć i rodzice, w poczuciu utraty  kontaktu z dziećmi.

 

Szczególnie ważna i coraz częściej potrzebna jest terapia uzależnień od substancji psychoaktywnych, bo grupa młodych uzależnionych osób przerażająco wzrasta. Z psychoterapii korzystają także osoby po stracie i w żałobie a także te, które zauważyły już, że miejsce, w którym się znajdują jest niewygodne ale utknęły i nie potrafią dokonać zmiany. 

Pracuję w najbardziej uznanym nurcie terapeutycznym, jakim jest terapia poznawczo-behawioralna a na jej bazie korzystam z dynamicznie rozwijających się i bardzo skutecznych podejść, takich, jak terapia ACT (Terapia Akceptacji i Zaangażowania), terapia schematów, czy mindfulness. Ogromnym zainteresowaniem i uznaniem darzę psychoterapię somatyczną i inne metody pracy z ciałem, dające możliwość głębszej pracy z emocjami. W mojej praktyce terapeutycznej integruję metody i podejścia, łącząc psychoterapię i terapię uzależnień z arteterapią, terapią tańcem, ćwiczeniami bioenergetycznymi, tantrą, medytacją. W codzienną pracę wnoszę doświadczenie i swoją edukację zdobytą między Wschodem a Zachodem. Integrując światy, integruję podejścia, ale przede wszystkim poruszam się w nurtach potwierdzonych wieloma badaniami klinicznymi, wyróżniających się wysoką skutecznością. Korzystam z superwizji i bezustannie się dokształcam.

Szczególnie bliska jest mi praca z traumą i jej wielopoziomowa i wielopłaszczyznowa natura.

Od kilku lat pogłębiam doświadczenie w pracy terapeutycznej z wykorzystaniem terapii ACT, która uważam za bardzo skuteczną, także jako piękną metodę wzrastania. 

 

W ofercie 

 

Psychoterapia indywidualna i grupowa (młodzież od 16 lat i dorośli)

Psychoterapia par

Terapia uzależnień 

Zapewne każdy z nas kiedyś utknął w pułapce myślenia o sobie i świecie, które dalekie było od prawdy. Wzorce kulturowe, religijne i rodzinne wymuszają na nas szereg powinności a kiedy nie potrafimy im sprostać obniża się nasze samopoczucie i bliższe staje się myślenie o sobie, że jesteśmy zepsuci.

Przeżywamy stratę, wypalamy się w pracy, uważamy siebie samych za mniej zdolnych, mało ważnych, dostrzegamy, że to, co kiedyś nas cieszyło, dziś nie jest warte zaangażowania.

psychoterapia

Czym jest terapia ACT

(Akceptacji

i Zaangażowania)?

Jest wspaniałą, zbadaną i przystępną metodą, która może prowadzić nas do zdrowia psychicznego, do spokoju, równowagi emocjonalnej i pełnej akceptacji dla rzeczywistości. Korzystają z niej dorośli, jak i młodzież.

Być może jesteś osobą, która odczuwa wstyd albo lęk przed pierwszym spotkaniem z terapeutą. Przecież mężczyzna powinien być silny a kobieta słaba z natury może sobie nie radzić… Te i inne przekonania, opinie mogą w naturalny sposób ograniczać wszelkie próby sięgania po pomoc. Poza tym, komuś obcemu trzeba będzie opowiadać o swoich problemach, odsłaniać dostęp do spraw intymnych i dzielić się tym, co szczególnie osobiste i często bolesne. 

To całkiem zrozumiałe.

psychoerapia

To, co czujesz jest naturalne, ale wiedz, że terapia ACT jest wyjątkowa, między innymi dlatego, że ustawia relację pomiędzy terapeutą a uczestnikiem terapii na równym poziomie - pozwala doświadczyć, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mierzymy się cierpieniem i bezustannie poszukujemy drogi do szczęścia i spełnienia.  

Dlatego wszyscy w sytuacjach, które są dla nas nowe, możemy odczuwać lęk. Terapeuta także.

Terapia ACT w przeciwieństwie do innych nurtów, prowadzi nas do osiągnięcia akceptacji i spokoju w świecie rzeczywistym, pozwala nam wyjść poza wyobrażenia, myśli i przekonania, które rodzą podobne emocje, jak zdarzenia. Uczy nas, że ludzie mogą cierpień nie tylko w wyniku jakiegoś zdarzenia, ale też żyjąc w świecie wyobrażeń o nim - przewidując przyszłość lub będąc więźniem przeszłości.

ACT pomaga nam wydostać się ze świata iluzji, zaakceptować ból, smutek, zazdrość i żal jak każdą emocję, którą człowiek odczuwa ale uczy nas też dystansowania się do nich, skraca cierpienie i wnosi spokój w życie takim, jakie ono w danej chwili jest.

psychoterapia

Posługując się często metaforami, zmierzamy ku temu, aby zmieniać nasz osobisty stosunek do emocji, co pozwala na świadomą obserwację, tego, co przeżywamy.

Dzięki temu żyjemy w kontakcie ze sobą i światem i coraz bardziej zbliżamy się do wartości, które uznajemy za ważne.

Cierpienie nie jest  chorobą, a Ty nie chorujesz. Odczuwasz lęk, żal, nienawiść , smutek, gniew, ból, zazdrość i wszystkie inne emocje, które są naturalną częścią naszej egzystencji, podobnie jak radość czy przyjemność.

Terapia ACT jest zbadaną, bezpieczną i niezwykle skuteczną metodą interwencji psychologicznej,  doskonale radzi sobie z:

- obniżoną samooceną, lękiem, depresją, uzależnieniami, uczuciem pustki po stracie

- problemami somatycznymi w chorobach takich jak nowotwory,                cukrzyca, nadwaga 

- wypaleniem zawodowym 

- żałobą, która nie odchodzi

- wspiera rozwój osobisty, motywację, procesy zmiany, pomaga odzyskać wiarę w siebie

- pomaga osobom z problemami z bliskością

- trudnościami okresu dorastania

- problemami w procesach wychowawczych

Terapia ACT ma również zastosowanie w pracy z grupami, dlatego doskonale odnajduje swoje miejsce w biznesie, podnosi bowiem efektywność i zbliża ku wartościom.

psychoterapia

Czuj to, co czujesz i odważ się przyjść. Dzięki temu, z czasem doświadczysz, ile radości i zachwytu daje terapia ACT! Twój rozwój nastąpi poprzez nabywanie nowej wiedzy i nowych umiejętności, gdy opuścisz pole walki.

 

Umów się i sprawdź, czy ACT jest dla Ciebie!

bottom of page