Ośrodek Terapii Holistycznych    Ayurveda Medytacja Rozwój    ul.Wileńska 14, 80-215 Gdańsk     e-mail  e.taworska@taworska.pl    TEL 530 403 003

Fundacja Global Language  BOŚ Bank  82 1540 1098 2095 9113 3438 0003

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części.
Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ayurveda

VATA  PITTA  KAPHA

W Ciszy funkcjonuje  najbardziej autentyczny ajurwedyjski leczniczy gabinet masażu, w którym poczujesz namiastkę indyjskiej tradycji związanej ze starożytną medycyną naturalną.

Historia Ayurvedy sięga pięciu tysięcy lat a jej narodziny owiane są licznymi  legendami, z wielką pasją opowiadanymi przez najstarszych mieszkańców Indii. Według  hinduskich legend to najważniejszy bóg Brahma był pierwszym nauczycielem Ayurvedy.

Starożytne przekazy mówią o tym, że dzięki praktykom duchowym Brahma odkrył, że w każdym istnieniu jest energia a wszystkie ciała fizyczne, w tym ciało człowieka, składają się z pięciu elementów: ziemii, wiatru (powietrza), przestrzeni (eteru), ognia i wody.

Ayurveda jest filozofią życia a przyjetą przez człowieka  koryguje nierównowagę  dosh i pomaga zachować doskonałą harmonię między ciałem, umysłem i duszą. 

W Indiach medycyna ayurvedyjska jest nieodłącznym elementem życia. Jest filozofią , która prowadzi każdego od narodzin do śmierci. 

Ponad 70 % ludności tego kraju korzysta wyłącznie z medycyny naturalnej. Przemierzając pieszo miasteczka Kerali, nazywanej królową Ayurvedy, co kilkanaście metrów natrafimy na gabinet, spa, czy szpital Ayurvedy. 

To, co wyróżnia Indusów w podejściu do zdrowia to z pewnością dbałość o profilaktykę oraz akceptacja i rozumienie, że długie życie w zdrowiu to systematyczna, codzienna dbałość o siebie, zgodnie z filozofią medycyny ayurvedyjskiej. A na to składają się jakość snu, dbałość o ciało, spożywanie posiłków zgodnie z typem (doshą), jaki reprezentujemy, relacje w jakich na co dzień funkcjonujemy i dbałość i harmonię i spokój.

Ajurveda to starożytny system terapeutyczno-medyczny, który wyróżnia sie podejściem holistycznym i wierzy, że zdrowie jest stanem zarówno fizycznego, jak  i psychicznego samopoczucia i opiera się na doskonałej równowadze trzech dosh (vata, pitha i kapha)  a choroby są wynikiem niezrównoważonego stanu tych dosh. 

MASAŻE

Masaż ayurvedyjski  wiąże się z ruchem energii w ciele i pełni wiele funkcji leczniczo wpływając   na poszczególne układy organizmu energetyzując je, co oznacza, że działając na powierzchni skóry stymulujemy tzw. punkty życia.

Filozofia ayurvedyjska zakłada, że człowiek ma naturalną zdolność do samoregeneracji i samoregulacji a stymulowanie punktów życia poprzez masaż prowadzi do uzdrowienia.

Niezwykła wagę przywiązuje się do oddechu podczas masażu. Głęboki, spokojny oddech pozwala odblokować układ emocjonalny, wyciszyć się i pozbyć się napięć. Znaczenie ma również temperatura, niektóre zabiegi wykonywane są podgrzewanym olejem, co przywraca harmonię a przede wszystkim równoważy energię. Przywracanie harmonijnego przepływu energii  w ciele jest głównym celem masażu ayurvedyjskiego, by osiągnąć  równowagę pomiędzy zdrowiem psychicznym,  fizycznym i duchowym, przywrócić zdrowie i zapobiegać chorobom .

Oleje przygotowane na bazie mieszanek ziół według starohinduskich receptur wspomagają procesy uzdrawiania i profilaktyki, by na długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Masaż Abhyahnga – olejowy masaż całego ciała. Działa regenerująco i odprężająco, skuteczny w walce z migrenami, stresem i napięciem,  poprawia kondycję skóry, stymuluje układ krwionośny i limfatyczny usuwając toksyny, pobudza metabolizm. Masaż ten wyraźnie usuwa zmęczenie, przywraca siły witalne, daje ukojenie osobom przepracowanym, aktywnym i żyjącym w przewlekłym stresie i napięciu.

Udvartana – zabieg odchudzający  wspomagający redukcję cellulitu, stymulujący układ limfatyczny i poprawiający kondycję skóry. Wygładza, uelastycznia i poprawia samopoczucie. Jest to całkowicie naturalny zabieg wykonywany  mieszanką ziół ajurwedyjskich sprowadzanych z Indii. 

Shirodhara – olejowy masaż głowy i czoła wykonywany za pomocą strumienia ciepłego oleju sezamowego. Zabieg ten  uważany jest w Indiach  za boską metodę przywracającą spokój i harmonię, odmładzającą cały organizm. Jest to zabieg terapeutyczny, mający na celu eliminację źródła stresu. Relaksuje umysł i ciało, redukuje napięcia i stres, szczególnie polecany w leczeniu depresji, nadpobudliwości i migreny.

Kati Vasti – rozgrzewający, przeciwbólowy  zabieg olejowy na kręgosłup. Masaż pozwala usunąć sztywność kręgosłupa i pleców, pozbyć się bólu i poprawić  sprawność ruchową 

ŻYWIENIE

Ayurveda na talerzu - konsultacja żywieniowa, podczas której dowiesz się jak odżywiać się zgodnie z filozofią Ayurvedy i twoim typem (doshą).

Ayurveda uczy nas słuchania siebie, swojej intuincji i naturalnych preferencji, zgodnych z typem, jaki prezentujemy. Uleganie modom żywieniowym i stosowanie różnych diet, którym przypisuje się nadzwyczajną skuteczność może  zaburzać metabolizm i prowadzić do rozwoju wielu chorób. To, co dla doshy Vata jest zdrowe, dla innej doshy może być nieprzyswajalne. 

Według Ayurvedy każdy posiłek powinien zawierać wszystkie smaki i cechy, zgodne z zasadami żywienia dedykowanymi danej doshy. 

DOSHA

Prakriti, określ swoją doshnę

Niezwykle cenimy sobie naszą indywidualność, to, co odróżnia nas od innych ludzi, co czyni nas wyjątkowymi. Nie tylko pod względem wrodzonych cech i uwarunkowań, ale także pod względem indywidualnych preferencji, aktywności zawodowej i obecnego stanu fizyznego i psychicznego, w jakim się znajdujemy. W Ajurwedzie znajomość siebie, indywidualnych preferencji i cech, nazywanej też konstytucją jest podstawą do długiego życia w zdrowiu.

Istnieją trzy podstawowe konstytucje (doshe):

Vata, Pitta, Kapha,

ale dany typ przyporządkowuje się tylko wówczas, gdy dana osoba jest głównie nacechowana tylko jedną doshą. W pozostałych przypadkach i zarazem najczęściej występujących mówimy o połączonych konstytucjach występujących równocześnie: Vata-Kapha, Pitta-Vata, Pitta-Kapha.

Ostatnia siódma konstytucja zawiera w sobie trzy doshe występujące równomiernie.

Należy pamiętać, że każdy człowiek nowi w sobie wszystkie trzy doshe, a jedna, bądź dwie z nich określają go najmocniej.

Vata  to wiatr i przestrzeń

Pitta to ogień i woda

Kapha to woda i ziemia

Kiedy zajrzymy w głąb siebie i zaczniemy bacznie obserwować, ujrzymy cechy, które pozwolą nam określić, jaką doshę reprezentujemy.

Osoby typu Vata są wrażliwe i delikatne, niezwykle czułe. Szybko budzą się do życia, dają się spontanicznie porwać a jednocześnie szybko gasną. Uwielbiają ludzi a zarazem kochają samotność w ciszy i spokoju. Cechuje je właśnie to, że są szalenie zmienne i obawiają stabilizacji i pewnej powtarzalności w życiu, podążają spontanicznie za tym, co niesie im życie, dlatego są doskonałymi podróżnikami, świetnie adoptują się do nowych miejsc i sytuacji, ale też bywają nieuporządkowane i chaotyczne. Podejmują ryzykowne decyzje, z ufnością i otwartością wchodzą w zmiany. Potrzebują nieustannej stymulacji do poszukiwania nowych ścieżek a przy tym sa zdystansowane i bardzo elastyczne.

Pitta jest przeciwnością doshy Vata. Cenią porządek, są energiczne i stanowcze. Bywają serdeczne i zarazem okrutne, działają odważnie, z dominacją. Często odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa, co cenią sobie szczególnie. Osoby typu Pitta z lekkością budują relacje i  zawierają przyjaźnie, jednak często potrzebą nadrzędna, jaką się kierują jest własna korzyść. Mogą być odbierane jako aroganckie, zarozumiałe i wyniosłe, z natury są błyskotliwe i bardzo inteligentne. Wykazują koncentrację na sobie, przez co ich ego przybiera duże rozmiary. Trudno im rozwijać empatię i tolerancję, narzucając innym własne poglądy i przekonania

Osoby typu Kapha lubią harmonię, cenią rodzinę i dom. Są ciche, spokojne i cierpliwe. Noszą w sobie troskę i współczucie do drugiego człowieka. Z pokorą i szacunkiem podchodzą do życia i innych ludzi. Wykazują się niską spontaniczności, lubią czuć się bezpieczne, dlatego każdą zmianę i decyzję długo i wnikliwie analizują. Kapha bardzo przywiązują się do ludzi, miejsc i rzeczy, niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania i pracę. Relacje z ludźmi i przyjaźnie budują powoli, przyglądając się im długo, ale szczególnie o nie dbają i zachowują na długie lata. Żyją w akceptacji i pogodzeniu, unikają konfliktów i napięć.

Przybliżamy mądrość Ayurvedy dając Ci możliwość skorzystania z uzdrawiającego Programu Przywracania Równowagi i  odnowy biologicznej, zwanej w sanskrycie Panchakarmą. 

Program Przywracania Równowagi to konsultacje żywieniowe, masaże i zabiegi wykonywane na naturalnych indyjskich olejach i mieszankach ziół, stosowanych w keralskich ośrodkach Ayurvedy w Indiach Południowych.

 

Nieodłącznym elementem powrotu do zdrowia jest odpowiednio skomponowana dieta i szczególna dbałość o spokojny umysł. Medycyna indyjska nie zajmuje się pojedynczym organem, traktuje ciało, jako całość, dlatego programy przywracania równowagi, w skład których wchodzą konsultacje, dieta,  masaże i terapie mają na celu przywrócić zdrowie i harmonię, nie zaś chwilową ulgę.

CISZA            Ośrodek Terapii Holistycznych